CO CIEKAWEGO W DOLINIE BARYCZY...

 

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BARYCZY

 

Park ten powstał 3. czerwca 1996 r. Jego całkowita powierzchnia wynosi 87 040 ha. Bardzo cennymi elementami przyrodniczymi Parku Krajobrazowego są kompleksy rybnych stawów, łęgowe lasy, grądy niskie i olsy. Jest to jeden z najcenniejszych obszarów bytowania ptaków w Europie. Ze względu na różnorodność środowiska, od suchego po mokre, obszar parku zasiedlają liczne gatunki ssaków chronionych. Niezwykle ważne są tu: gacek brunatny, gacek szary i nocek wąsatek. Występują tu także daniele. Coraz częściej można spotkać na stawach wydrę lub piżmaka, a także jenota i norkę amerykańską.

 

Więcej o Parku Krajobrazowym na stronie: http://www.dolinabaryczy.pl/

 

 

MILICZ

Miasto leży przy trasie Trzebnica- Krotoszyn i oddalone jest od Wrocławia o 55 km. Pierwsze wzmianki o Miliczu pochodzą z XII w. Warte zobaczenie w tym mieście są pałac klasycystyczny z XVIII w. wraz z  barokowym parkiem. Poza tym atrakcją Milicza są: ruiny XIV- wiecznego zamku, brama wjazdowa oraz Kościół pw. Św. Michała Archanioła z XIX w. 

 

Więcej o Miliczu na stronie: http://www.milicz.pl/turystyka/przewodnik/milicz.php

 

 

STAWY MILICKIE

 W całej Dolinie Baryczy stawy zajmują aż 8000 ha powierzchni. Zbiorniki zasilane są przez rzekę Barycz i jej dopływy. Milickie stawy rybne to największy ośrodek hodowli karpia zarówno w Polsce jak i w Europie. Bogactwo przyrodnicze, zwłaszcza ptaków było powodem, dla którego założono tutaj w 1963 roku rezerwat ornitologiczny "Stawy Milickie" o powierzchni 5325 ha.

 

Więcej o stawach Milickich na stronie: http://www.milicz.pl/turystyka/przewodnik/stawy_milickie.php

 

 

SZLAKI TURYSTYCZNE OKOLIC DOLINY BARYCZY

 

 Szlak Niebieski "Archeologiczny"

Szlak Niebieski

Szlak Zielony "Rezerwatów Przyrody"

Szlak Czerwony

Szlak Czarny

Szlak "Dookoła Milicza"

 

Więcej o szlakach na stronie: : http://www.milicz.com/turystyka.php?id=part:0:14

 

 

ŻMIGRÓD

To miasto niezwykle urokliwe, bogate w zabytki architektury. W Rynku można zobaczyć kilka ciekawych kamienic z XIX w i początków XX w. Warte odwiedzenia są: Kościół Parafialny Trójcy Świętej, pierwotny gotycki z XIII w., kolejny renesansowy z XVI w.; a także Kościół Św. Stanisława Kostki z XIX w. W Żmigrodzie znajdują się również ruiny zamku Hatzfeldów z XVII w. W 1806 roku kwaterował w nim sam Napoleon. Natomiast w 1813 car rosyjski Aleksander I, król Szwecji Jan Karol oraz król pruski Fryderyk Wilhelm III spotkali się tu w celu podpisania protokołu dotyczącego planów walki z Napoleonem. Ruiny otacza park w stylu angielskim.

 

Więcej o Żmigrodzie na stronie: http://zmigrod01.webpark.pl/turystyka..htm

 

 

strona główna < strona 2 < strona 3